Gdzie szukać mieszkania na wynajem?

Gdzie szukać mieszkania na wynajem?

Tomasz Bogusz

Znalezienie wymarzonego mieszkania na wynajem w Polsce w dzisiejszych czasach jest nie lada wyzwaniem. Pomimo tego, że tylko w samym polskim Internecie są dziesiątki lub nawet setki serwisów, które zawierają ogłoszenia mieszkań do wynajęcia, to nie wszystkie z nich są warte uwagi. Ponadto serwisy internetowe, to nie jedyne sposoby poszukiwania mieszkania na wynajem. Bardzo pomocne w tym zakresie mogą okazać się również funkcjonalności Facebook'a takiej jak tablica osobista, tablica grupowa oraz Facebook Marketplace. Istnieją również inne, "analogowe", sposoby poszukiwania mieszkania do wynajęcia, takie jak agencje nieruchomości oraz najbliższa społeczność.

Serwisy internetowe z ogłoszeniami nieruchomości

Zalety i wady serwisów internetowych

Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia z wykorzystaniem serwisów internetowych dedykowanych nieruchomościom ma szereg zalet. Wśród nich należy wymienić w szczególności:

 • zwyczajowo bezpłatna i łatwa dostępność - dostęp do ogłoszeń w większości (ale uwaga - nie wszystkich!) serwisów internetowych jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji konta w celu ich przeglądania, a tym samym można mieć dostęp do tysięcy ogłoszeń wynajmu mieszkań na wyciągnięcie ręki,

 • filtrowanie - większość serwisów internetowych umożliwia łatwe i szybkie filtrowanie z uwzględnieniem szeregu parametrów takich jak lokalizacja, powierzchnia, cena, standard oraz wyposażenie, co może zaoszczędzić wiele czasu,

 • szeroki wybór - największe serwisy internetowe nieruchomości zawierają dziesiątki tysięcy ogłoszeń wynajmu mieszkań przez co nierzadko umożliwiają wybór i znalezienie wymarzonego mieszkania na wynajem zgodnego z własnymi preferencjami,

 • mnogość informacji - oprócz standardowych danych, takich jak wspomniane już lokalizacja, powierzchnia, cena, standard oraz wyposażenie, ogłoszenia wynajmu mieszkań zawarte w serwisach internetowych często zawieraj również dodatkowe informacje takie jak zdjęcia, plany, oraz opisy przez co umożliwiają łatwe wyrobienie sobie zdania na temat konkretnych nieruchomości.

Za jedną z wad serwisów internetowych można uznać wysoką konkurencję pomiędzy osobami poszukującymi mieszkania na wynajem ze względu na zwyczajową ogólnodostępność ogłoszeń, a przez to może okazać się, że atrakcyjne ogłoszenie wynajmu mieszkania, pomimo tego, że wciąż widnieje w danym portalu, jest już nieaktualne, gdyż inna osoba korzystająca z tego samego serwisu już najęła przedmiotowe mieszkanie.

Ponadto, przy korzystaniu z serwisów internetowych z ogłoszeniami wynajmu mieszkań należy zachować szczególną ostrożność i upewniać się, co do wiarygodności ogłoszeń, które wpadły nam w oko. W szczególności należy być czujnym przed ogłoszeniodawcami, którzy wymagają zapłaty od potencjalnego najemcy w celu kontynuowania procesu wynajmu. Nierzadko, choć oczywiście nie zawsze, zbyt atrakcyjne cenowo ogłoszenie wynajmu mieszkania może okazać się próbą wyłudzenia. Podobnie, należy z dużą ostrożnością podchodzić do portali internetowych, które oferują dostęp do ogłoszeń mieszkań na wynajem, dopiero po opłaceniu odpowiedniej kwoty.

Podsumowując, biorąc pod uwagę szereg wymienionych zalet serwisów internetowych z ogłoszeniami nieruchomości i pomimo wskazanych wad, serwisy takie są jednymi z podstawowych źródeł wiedzy w procesie poszukiwania mieszkania na wynajem.

mapawynajmu.pl

Jednym z serwisów internetowych dedykowanych ogłoszeniom nieruchomości jest mapawynajmu.pl. Serwis ten umożliwia w łatwy sposób wyszukiwanie mieszkań, jak i innych nieruchomości, na wynajem na mapie. Można się pokusić o stwierdzenie, że system mapy, z którego korzysta mapawynajmu.pl nie ma sobie równych w polskim Internecie. Dokładność, szybkość działania i przejrzystość są jednymi z jego głównych zalet.

Oprócz lokalizacji, ogłoszenia na mapawynajmu.pl zawierają zdjęcia oraz zazwyczaj zawierają wskazanie powierzchni, ceny, liczby pokoi, pięter, zalet, oraz wyposażenia.

Dodawanie podstawowych ogłoszeń w serwisie mapawynajmu.pl jest obecnie bezpłatne. Aby dodać darmowe ogłoszenie na mapawynajmu.pl wejdź na stronę mapawynajmu.pl/dodaj-ogloszenie.

Inne serwisy dedykowane ogłoszeniom nieruchomości

Obok mapawynajmu.pl, w polskim Internecie istnieje szereg portali dedykowanych nieruchomościom, choć zazwyczaj nie specjalizujących się, tak jak mapawynajmu.pl, w wynajmie, a obejmujących zarówno sprzedaż, jak i wynajem, nieruchomości.

Do największych serwisów tego typu należą między innymi:

Serwisy z ogłoszeniami ogólnymi

Ogłoszenia wynajmu nieruchomości, w tym mieszkań, można również znaleźć na portalach niededykowanych nieruchomościom, a zawierających ogłoszenia ogólne. Pomimo tego, że portale te nie specjalizują się w nieruchomościach, to wciąż mogą okazać się warte uwagi.

Serwisy z ogłoszeniami ogólnymi, w których nieruchomości są tylko jedną z wielu innych kategorii, którym warto się przyjrzeć to:

Facebook

Zalety i wady Facebook'a

Facebook to serwis internetowy umożliwiający między innymi tworzenie profili, prezentowanie tych profili, tworzenie grup społecznościowych, komunikowanie się z innymi użytkownikami poprzez wiadomości, komentarze, reakcje oraz prezentowanie treści. Treści prezentowane na Facebook'u są różnego rodzaju, mogą to być również ogłoszenia wynajmu nieruchomości, w tym mieszkań.

Głównymi zaletami Facebook'a są:

 • bezpłatna dostępność - co do zasady dostęp do ogłoszeń na Facebook'u, czy to prezentowanych na tablicach osobistych, grupowych, czy też Facebook Marketplace, nie wymaga opłat,

 • mnogość ogłoszeń - konto na Facebook'u ma bardzo wiele osób, w tym bardzo wielu Polaków, a tym samym ilość treści na nim prezentowanych jest bardzo duża, w szczególności na tablicach grupowych oraz Facebook Marketplace,

 • łatwość kontaktu - Facebook zawiera informację jaka osoba lub firma dodała dane ogłoszenie wynajmu mieszkania i umożliwia kontakt z taką osobą lub firmą,

 • grupy społecznościowe - Facebook umożliwia tworzenie tak zwanych grup społecznościowych, które mogą być dedykowane wszelakim tematom, w tym, między innymi, zamieszczaniu ogłoszeń mieszkań na wynajem, a ponadto mogą być dedykowane szczególnym regionom lub miastom.

Pomimo tego, że Facebook jest potężnym sprzymierzeńcem przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem, to należy mieć na uwadze, że nie jest dedykowany nieruchomościom, a przez to ma, poza Facebook Marketplace, ograniczone narzędzia wyszukiwania w porównaniu z profesjonalnymi serwisami.

Ponadto, pomimo tego, że Facebook wskazuje jaka osoba lub firma dodała dane ogłoszenie, to wciąż należy zachować szczególną ostrożność i upewniać się, co do wiarygodności tych ogłoszeń, osób oraz firm, aby nie paść ofiarą oszustwa. W szczególności czerwona lampka powinna zapalić się, gdy dany ogłoszeniodawca wymaga opłaty w celu kontynuowania któregokolwiek z kroków procesu wynajmu.

Tablica osobista na Facebook'u

Każda osoba i firma na Facebook ma swoją tablicę, na której może prezentować swoje treści, w tym, między innymi, ogłoszenia. Nierzadko zdarza się, że jeden z Twoich znajomych na Facebook chce wynająć swoje mieszkanie lub udostępnia ogłoszenie wynajmu zamieszczone przez inne osoby. W ten sposób możesz dotrzeć do ogłoszeń z pierwszej ręki, które mogą jeszcze nie być dostępne publicznie.

Ponadto, tablica osobista na Facebook umożliwia również przyjęcie postawy proaktywnej poprzez zamieszczenie na własnej tablicy ogłoszenia o poszukiwaniu mieszkania. W takim ogłoszeniu możesz wskazać kryteria poszukiwanego mieszkania oraz zawrzeć inne ważne informacje. Aby tego dokonać kliknij w pole O czym teraz myślisz? i napisz swoje ogłoszenie.

Tablica grupowa na Facebook'u

Facebook zawiera funkcję tworzenia grup społeczności, które umożliwiają osobom do nich należącym komunikowanie się oraz dzielenie się informacjami. Grupy mogą być tematyczne, a niektóre z nich poświęcone są wynajmowi mieszkań w Polsce lub jej poszczególnym miastom lub regionom.

Wybrane grupy na Facebook poświęcone poszukiwaniu mieszkań do wynajęcia zrzeszają nawet kilkaset tysięcy osób i mogą być niezwykle pomocne w znalezieniu ogłoszeń, które niedostępne są nawet poprzez serwisy dedykowane nieruchomościom, ani też inne źródła.

Ponadto, będąc członkiem grupy dedykowanej mieszkaniom do wynajęcia możesz nie tylko przeglądać ogłoszenia zamieszczane przez innych członków, ale również - jeżeli regulamin grupy na to pozwala - umieścić ogłoszenie, że jesteś osobą poszukującą. Możesz określić swój budżet, swoje wymagania, co do lokalizacji, powierzchni, liczby pokoi, oraz wskazać inne kryteria. Osoby dysponujące mieszkaniami mogą wtedy zwrócić się bezpośrednio do Ciebie z ofertami.

Linki do zestawień grup na Facebook dedykowanych mieszkaniom na wynajem dla wybranych miast Polski: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań oraz Gdańsk.

Facebook Marketplace

W roku 2016, na kanwie popularności grup społeczności dedykowanych sprzedaży, wynajmowi i wymianie, powstał Facebook Marketplace.

Facebook Marketplace to funkcja Facebook'a, która umożliwia między innymi zamieszczanie ogłoszeń mieszkań do wynajęcia.

Jedną z głównych zalet Facebook Marketplace jest powiązanie ogłoszeń z profilami użytkowników Facebooka, co umożliwia sprawdzenie profilu sprzedającego, w tym między innymi sprawdzenie jak długo dane konto istnieje. Pomimo tego, tak jak w odniesieniu do wszystkich pozostałych źródeł ogłoszeń mieszkań na wynajem, należy zachować szczególną ostrożność, w szczególności do ogłoszeń z nadzwyczaj korzystnymi cenami wynajmu.

Agencje nieruchomości

Agencje nieruchomości mogą się okazać bardzo pomocne przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem. Pomimo tego, że zazwyczaj wiążą się z obowiązkiem zapłaty po stronie wynajmującego lub najemcy opłaty prowizyjnej, to szereg zalet powinien spowodować poważne rozważenie korzystania z usług pośrednictwa.

Zaletami agencji nieruchomości przy poszukiwaniu mieszkania są:

 • profesjonalna selekcja ogłoszeń - jeżeli najemca zleci agencji nieruchomości poszukiwanie mieszkania w jego imieniu w zamian za prowizję, to doświadczeni agenci nieruchomości potrafią wyłuskać spośród wielu dziesiątek tysięcy ogłoszeń te najbardziej wartościowe dla najemcy między innymi pod względami lokalizacji, ceny, jakości a nawet w niektórych przypadkach pod względem stanu prawnego;

 • pomoc przy organizacji wizyt i negocjacjach z wynajmującym - korzystając z usług pośrednictwa agencji nieruchomości jako najemca, możemy zazwyczaj liczyć na pomoc organizacyjną w zakresie ustalania spotkań oraz w trakcie negocjacji warunków z potencjalnymi wynajmującymi;

 • opcjonalna możliwość uzyskania wsparcia prawnego - wiele agencji nieruchomości współpracuje z prawnikami specjalizującymi się w zakresie wsparcia procesu wynajmu, w tym między innymi wsparcia najemców, przez co nierzadko mają świadomość prawną w przedmiotowym zakresie i znają wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie procesu najmowania mieszkania, jednakże trzeba pamiętać, że agencje nieruchomości same w sobie nie oferują pomocy prawnej; mogą natomiast mogą polecić prawników specjalizujących się w tej kwestii w celu rozszerzonej ochrony prawnej najemcy.

Najbliższa społeczność

Oprócz cyfrowych źródeł uzyskiwania wsparcia można również zwrócić się do rodziny i znajomych z pytaniem czy oferują mieszkanie do wynajęcia. Można również poprosić o ich aktywniejszą pomoc w poszukiwaniu mieszkania poprzez uzyskiwanie informacji w tym zakresie od ich najbliższej społeczności.

Ponadto, nierzadko się zdarza, że informacje o mieszkaniach lub pokojach do wynajęcia dostępne są na tablicach ogłoszeniowych uczelni, do których uczęszczamy, miejsc pracy lub miejscach publicznie dostępnych w okolicy, w której poszukujemy mieszkania na wynajem, takich jak sklepy, kawiarnie, punkty usługowe.