Jak napisać ogłoszenie wynajmu mieszkania?

Mając na względzie dużą ilość oferowanych nieruchomości, w tym mieszkań, oraz konkurencję na tym polu należy zapewnić, aby ogłoszenie wynajmu naszego mieszkania nie utonęło w morzu innych, a raczej przyniosło efekt w postaci szybkiego znalezienia właściwego najemcy. Tutaj znajdziesz jak to zrobić!

Jest wiele elementów, które składają się na dobrą ofertę wynajmu mieszkania. Aby napisać dobre ogłoszenie mieszkania do wynajęcia:

  • zadbaj o dobre pierwsze wrażenie i estetykę ogłoszenia,

  • wskaż metraż oraz liczbę pomieszczeń,

  • właściwie określ cenę,

  • podkreśl walory lokalizacji,

  • podkreśl zalety mieszkania, oraz

  • wskaż wyposażenie dostępne w mieszkaniu.

1.

Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie i estetykę ogłoszenia

W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania zadbaj o dobre pierwsze wrażenie i estetykę.

Truizmem jest stwierdzenie, że ludzie nierzadko podejmują decyzję o czymś już w ciągu pierwszych kilku sekund od momentu zetknięcia się z tym czymś. Nie inaczej jest w przypadku ogłoszenia wynajmu mieszkania. Jeżeli ogłoszenie nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia, to często zostanie po prostu pominięte przez osobę przeglądającą oferty.

Jak zrobić, aby nasze ogłoszenie powodowało dobre pierwsze wrażenie? Jest kilka elementów, które o tym decydują:

  • Pierwsze zdjęcie - jest ono pierwszym elementem, z którym będzie miała styczność osoba poszukująca mieszkania, gdyż często jest jedynym graficznym elementem widocznym na liście ogłoszeń. Jeżeli na tym etapie ogłoszenie nie zrobi dobrego wrażenia, to może po prostu zostać pominięte. Pierwsze zdjęcie powinno być dobrej jakości oraz przedstawiać najmocniejszy punkt wynajmowanej nieruchomości, którym może być np. nowy lub odnowiony budynek, piękny salon lub inne pomieszczenie.

  • Jakość zdjęć - zdjęcia powinny być a) odpowiedniej rozdzielczości, b) nie zniekształcone, c) jasne i d) w pełni prezentujące zalety nieruchomości do wynajęcia.

  • Porządek na zdjęciach - istotnym jest, aby przedstawić wynajmowaną nieruchomość w jak najlepszym świetle - i dosłownie, i w przenośni. Jeżeli mieszkanie na zdjęciach nie będzie prezentowało się czysto i jasno, to taki obraz zostanie zbudowany w umyśle osoby oglądającej ogłoszenie - niezależnie od rzeczywistej jakości mieszkania. Do zrobienia zdjęć trzeba więc wcześniej mieszkanie przygotować poprzez jego uporządkowanie.

  • Pora zdjęć - zdjęcia należy wykonywać o odpowiednich porach i, jak już zostało wskazane, w odpowiednim świetle. Nie chodzi tylko o odpowiednią porę dnia, ale nawet roku! Jeżeli w pobliżu mieszkania mamy piękny park, który chcemy przedstawić jako atut, to zrobienie zdjęcia tego parku wiosną lub latem - zamiast jesienią lub zimą - powinno odnieść najlepszy efekt.

2.

Wskaż metraż oraz liczbę pokoi

W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania wskaż metraż oraz liczbę pokoi.

Metraż nieruchomości jest ważnym elementem dla osób poszukujących nieruchomości do wynajęcia, a nierzadko czynnikiem decydującym. Natomiast informacja o metrażu w zakresie swej istotności może być równa, a nawet ustępować, informacji o liczbie pokoi. Kawalerka o metrażu 40 metrów kwadratowych może być dla niektórych bardziej lub mniej atrakcyjna niż dwupokojowe mieszkanie o metrażu 35 metrów kwadratowych. Dlatego obie informacje, metraż oraz liczba pokoi, powinny znaleźć się w ogłoszeniu.

3.

Właściwie określ cenę

W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania właściwie określ cenę.

Rynek wynajmu mieszkań nierzadko jest rynkiem niezwykle konkurencyjnym, w którym najemcy mogą przebierać w ofertach. Określenie właściwej - konkurencyjnej - ceny w stosunku do atutów mieszkania takich jak metraż, liczba pokoi, lokalizacja, czy wyposażenie może mieć kolosalne znaczenie w sukcesie odnalezienia najemcy.

Należy zadać sobie pytanie czy lepiej dłużej poszukiwać najemcy, który zgodzi się na wyższą miesięczną cenę najmu czy i jednocześnie ryzykować miesiące, w których mieszkanie nie przynosi dochodu czy też raczej szybciej wynająć po niższej cenie.

4.

Podkreśl zalety mieszkania

W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania podkreśl jego zalety.

Zdjęcia, cena, metraż i lokalizacja to nie wszystko. Mieszkanie może również wyróżniać się specjalnymi cechami, o których czasami warto napisać w ogłoszeniu. Być może do mieszkania przynależy komórka lokatorska, miejsce postojowe, ma piękny widok z okna, duży balkon lub logię? O wszelkich rzeczach podnoszących wartość użytkową mieszkania warto napisać w ogłoszeniu.

5.

Podaj dostępne wyposażenie

W ogłoszeniu o wynajmie mieszkania podaj dostępne wyposażenie.

Może się zdarzyć, że dla najemcy jednym z czynników decydujących o najmie mieszkania jest dostępne w nim wyposażenie. Stąd prawdopodobnie łatwiej będzie wynająć mieszkanie, w którym jest dobrej jakości lodówka, wyposażenie kuchni, telewizor czy meble. Jeżeli Twoje mieszkanie, które chcesz wynająć, jest dobrze wyposażone, koniecznie napisz o tym w ogłoszeniu.

*

mapawynajmu.pl umożliwia dodawanie ogłoszeń wynajmu nieruchomości zawierających wszystkie powyższe elementy, czyli zdjęcia, metraż, liczbę pomieszczeń, cenę, zalety, wyposażenie, oraz inne.

Korzystamy z plików cookies i podobnych technologii w celu zwiększania jakości usług, prowadzenia statystyki oraz dostosowywania treści marketingowych. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.

Klikając OK wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów w calach prowadzenia statystyki oraz dostosowywania tresći marketingowych zgodnie z Polityką Prywatności. Jezeli chcesz nie wyrażać tej zgody lub ograniczyć jej zakres kliknij Ustawienia.